Wiosna na Wyspie Sobieszewskiej

Kiedy przychodzi wiosna, to natura budzi się do życia. Prezentuje nam swoje najwspanialsze, najbardziej bujne oblicze pełne soczystych kolorów i niepowtarzalnych dźwięków. W tym okresie częściej decydujemy się na spacery i weekendowe wypady za miasto. Relaks na łonie natury przynosi ukojenie naszemu ciału oraz psychice. W pogodne, wiosenne dni warto wybrać się na (nawet krótką) wycieczkę do wyjątkowego miejsca, jakim jest Wyspa Sobieszewska.

Wyspa Sobieszewska jest trzecią pod względem wielkości wyspą polskiego wybrzeża. To malownicze miejsce pokrywa niemal 1000 ha lasu, w którym możemy obserwować bogate oblicze świata roślin i zwierząt.

W sezonie wiosennym kwiaty wypuszczają swoje pąki, zazieleniają się drzewa, a ptaki zaczynają przybywa, by odpocząć po długiej wędrówce. Ten niezwykły krajobraz uzupełniają piaszczyste plaże, które uważane są za najładniejsze z wszystkich plaż Gdańska.

Otoczone są pasem wydm oraz lasem sosnowym, dzięki czemu stanowią oazę spokoju i są idealnym miejscem do odpoczynku po kapryśnej zimie.

Wyspa jest miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, również tych unikalnych. Można na niej tak0że spotkać sarny, lisy, dziki, łosie, a nawet foki pospolite i szare oraz bobry. Na wyspie występuje około 500 gatunków roślin, ponad 300 gatunków zwierząt.

Wiosna na Wyspie Sobieszewskiej - Gdańsk
Wiosna na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku

Taka różnorodność stanowi o niezwykle unikatowym i niezwykle bajecznym charakterze tego miejsca. W 2022 roku plaża Gdańsk – Orle oraz Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo po raz kolejny zostały nagrodzone Błękitną Flagą. To wyróżnienie przyznawane jest najczystszym plażom i marinom w Europie. Cała wyspa posiada od 1994 roku statut wyspy ekologicznej.

Dla osób, które cenią sobie aktywny tryb życia w 2019 r. zbudowano ścieżkę rowerową, która biegnie równolegle do lasu wydmowego i plaży. Niepowtarzalną okazją do zwiedzenia całej wyspy jest wybranie się na wycieczkę rowerową szlakiem im. Wincentego Pola, której długość wynosi 24 km. Oznaczony jest on kolorem niebieskim, co sugeruje łatwy poziom trudności. Szlak zatacza pętlę po Wyspie Sobieszewskiej. Pokonując go w całości mamy możliwość odwiedzenia i poznania kluczowych oraz najpiękniejszych miejsc na wyspie. Podczas wyprawy rowerowej zobaczymy m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, Izbę Pamięci Wincentego Pola, zabytkową śluzę w Przegalinie, rezerwat Mewia Łacha, wieżę ciśnień w Orle, modrzewiowy dworek czy Rezerwat Ptasi Raj.

Podsumowując, wyspa oferuje szereg atrakcji i niezapomnianych doświadczeń, które w okresie wiosennym potęguje niezwykły urok budzącej się do życia przyrody. Chwile spędzone na wyspie przepełnione będą spokojem oraz niepowtarzalnymi wrażeniami podczas obcowania z naturą.